Jakie płyty wybrać na nagrobek?
Wykonanie kamiennego pomnika jest tradycyjnym sposobem udekorowania grobu, wybieranym zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Najważniejszą decyzją poza ustaleniem treści epitafium umieszczanego na tablicy oraz wyborem projektu będzie znalezienie odpowiedniego gatunku kamienia, z którego powstaną płyty nagrobkowe. Przekonajmy się, jakie kamienie sprawdzą się najlepiej i dlaczego.
Jaki rodzaj kamienia sprawdzi się najlepiej?
Nagrobek jest formą upamiętnienia zmarłego i wyrazem szacunku oraz miłości, jaką darzyła go najbliższa rodzina. Jego ustawienie ułatwia wspominanie osoby, która odeszła, a także ma duże znaczenie praktyczne, pomagając w utrzymaniu grobu w dobrym stanie, składaniu na nim kwiatów czy ustawianiu zniczy. Dla wielu rodzin właściwa forma i wygląd nagrobka jest ważna ze względu na to, że współtworzy on atmosferę sprzyjającą refleksji nad życiem zmarłego i więzami, które łączyły go z bliskimi.
Poza znaczeniem symbolicznym pomnik powinien jednak gwarantować odpowiednią estetykę i trwałość. Ze względu na warunki klimatyczne i pogodowe najwytrzymalszym materiałem do wykonania nagrobka okazuje się granit. Dobrze znosi on zmiany temperatury, wilgotność i nasłonecznienie, a także opady atmosferyczne. Nie ulega ścieraniu ani nie odbarwia się. Jest łatwy do utrzymania w czystości. Nie ma problemów z jego obróbką, nie ogranicza więc możliwości swobodnego kształtowania projektu pomnika.
Odmiany granitu i ich wygląd
Granit to nie tylko duża twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale także ciekawa estetyka. W zależności od gatunku i pochodzenia jego powierzchnia może być mieszanką różnych barw. Poza tradycyjnymi ciemnymi szarościami i czerniami granit występuje też w odmianach jaśniejszych – jasnoszarych czy zbliżonych do różu lub beżu. Istnieją także granity w odcieniach czerwieni, zieleni i żółci. Dużą zaletą granitu jest zróżnicowanie jego powierzchni, pozwalające na uzyskanie interesujących efektów wizualnych. Ważny jest także sposób wykończenia. Kamień najczęściej jest polerowany, jednak można zdecydować się również na powierzchnię szlifowaną, satynowaną lub szczotkowaną. W zależności od projektu istnieje możliwość różnej obróbki krawędzi granitowych płyt.