Jakie cechy posiada kamień naturalny?
Kamień naturalny należy obok drewna do najstarszych, a zarazem wciąż powszechnie wykorzystywanych materiałów budowlanych, służących zarówno do wykonywania rozmaitych konstrukcji czy elementów budowli, jak i wykańczania ich wnętrz. Z kamienia naturalnego wciąż wytwarza się posadzki, okładziny ścienne i stopnie schodów. Robi się też z niego parapety, blaty kuchenne i łazienkowe oraz obudowy kominków. Coraz częściej powstają z niego także części mebli, umywalki, a nawet brodziki bądź wanny. Popularne jest też przeznaczanie go na elewacje i elementy małej architektury.
Czym jest kamień naturalny?
Kamień naturalny to materiał, który jest pozyskiwany ze skał, które powstały z różnych minerałów pod wpływem wysokiego ciśnienia i znacznej temperatury podczas krzepnięcia magmy (skały magmowe np. granit lub bazalt), w wyniku odkładania się warstw wielu rodzajów substancji spajanych w wyniku rozmaitych reakcji fizyko-chemicznych (skały osadowe m.in. piaskowiec) albo przekształcenia się skał magmowych i osadowych (skały metamorficzne – choćby marmur, łupek czy trawertyn). Wydobywany w kamieniołomach jest oferowany w postaci dużych płyt.
Co wyróżnia kamień naturalny?
Kamień naturalny wyróżnia się swoim zróżnicowanym wyglądem, który zawdzięcza rozkładowi tworzących go minerałów i charakterystycznemu wybarwieniu oraz bardzo wysokiej trwałości. Wynika ona z dużej spoistości kamienia, a także odporności na rozmaite czynniki zewnętrzne – zarysowania bądź silne uderzenia. W zależności od swego gatunku kamienie naturalne różnią się między sobą twardością, wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto tendencją do wchłaniania zanieczyszczeń, będącą pochodną odmiennej nasiąkliwości, jak również podatności na zniszczenie w następstwie działania różnych związków chemicznych.