Jak dbać o blaty z kamieni?
Stworzenie efektownej aranżacji wnętrza, która okaże się zarówno atrakcyjna wizualnie, jak i w pełni funkcjonalna i dobrze dopasowana do potrzeb użytkowników wymaga sięgania po materiały o wysokiej trwałości oraz odpowiedniej estetyce. Tradycyjnym sposobem na uzyskanie eleganckiego i znakomicie prezentującego się wystroju jest sięgnięcie po kamień naturalny. Sprawdza się on jako materiał posadzkowy, okładzina ścienna, stopnie schodów i parapety. Coraz częściej zamawiane są także blaty kamienne. W Białej Podlaskiej tworzeniem elementów tego rodzaju zajmuje się Zakład Kamieniarski ScalPro, specjalizujący się również w przygotowywaniu nagrobków i pomników. Przekonajmy się, z jakich kamieni najczęściej powstają blaty i zobaczmy, jak powinno się o nie dbać.
Co warto wiedzieć o blatach z kamienia naturalnego?
Moda na kuchnie otwarte sprawiła, że wystrój i wyposażenie tej przestrzeni stały się zarazem częścią aranżacji pokoju dziennego. Wszystkie zastosowane w niej elementy muszą więc być na tyle atrakcyjne, by pasowały do całości wystroju. Dotyczy to zwłaszcza blatów kuchennych, które z uwagi na swoje rozmiary będą zwykle dobrze widoczne. Dla uzyskania odpowiednich efektów estetycznych coraz częściej wykonuje się je z kamienia. Szczególnie chętnie wybierane są marmury, niezwykle piękne z uwagi na wspaniały rozkład żyłkowań, a także granity wyróżniające się swoją trwałością i wytrzymałością.
Jak pielęgnować blaty?
Marmur to skała osadowa, która jest dość wrażliwa na działanie kwasów oraz zabrudzenia. Dla uzyskania właściwej trwałości jest on więc zwykle impregnowany specjalnymi środkami nanoszonymi na jego powierzchnię. Przy blatach marmurowych należy pamiętać o zatroszczeniu się o to, by nie rozlać wina, kawy czy octu, soku z cytryny bądź buraków. Problemów tych nie ma w przypadku blatów granitowych, które jednocześnie są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne – zarysowania, uderzenia i ukruszenia. Kamień naturalny najlepiej przecierać wodą lub czyścić z użyciem łagodnego detergentu bądź specjalnych preparatów przeznaczonych do konkretnych typów materiału.