Dlaczego warto zdecydować się na pomnik z kamienia?
Budowa nagrobka to najczęściej wybierana metoda zabezpieczenia i ozdobienia grobu. Zwykle wykonywane są pomniki z kamienia, który zapewniają nie tylko odpowiednią estetykę, ale też mają wiele zalet użytkowych. Przyjrzyjmy się bliżej powodom, dla których pomniki wykonuje się z kamienia.
Trwałość kamienia naturalnego
W naszej kulturze dużą wagę przywiązuje się do opieki nad miejscami pochówku zmarłych. Jednym z ważnych elementów tradycji jest upamiętnienie osób, które odeszły przez wybudowanie pomnika. Jest on zarazem sposobem na okazanie przywiązania i szacunku rodziny oraz ułatwieniem w celebrowaniu chwil, w których wspomina się najbliższych. Wybór kamienia ma także znaczenie symboliczne, pokazując, że choć życie przemija, pamięć o zmarłych jest równie trwała, jak materiał, z jakiego wykonano nagrobek.
Pomniki nagrobne zwykle wykonuje się z kamienia naturalnego, a taki wybór jest najczęściej podyktowany jego wytrzymałością. Najpopularniejsze twarde granity dobrze znoszą próbę czasu, a przy tym są odporne na działanie czynników zewnętrznych – przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne, jak pękanie, ścieranie, ukruszenie czy zarysowanie powierzchni. Na odpowiednio dobrany gatunek kamienia nie wpłyną także opady atmosferyczne, niskie temperatury i upały.
Względy praktyczne przemawiające za użyciem kamienia
Wybór kamienia naturalnego ma także znaczenie praktyczne, pozwalając na łatwe składanie na grobie kwiatów czy ustawianie zniczy. Kamień bez problemu może być dobrze zabezpieczony przed odbarwieniami czy zabrudzeniami. W prosty sposób się go pielęgnuje i w razie potrzeby czyści. Grób z pomnikiem z kamienia można w krótkim czasie przygotować do obchodów rocznicy śmierci czy celebrowania ważnych świąt religijnych – Wielkanocy lub Dnia Wszystkich Świętych.
Estetyka kamienia
Nagrobek z kamienia naturalnego to również atrakcyjny wygląd grobu. Kamień ma zróżnicowaną strukturę, widoczne są w nim różne minerały, które w połączeniu tworzą ciekawie prezentującą się kompozycję. Duże znaczenie ma też bogactwo kolorów – najpopularniejszy granit ma wybarwienia od głębokiej czerni po jasne szarości, występuje także m.in. w odcieniach czerwieni, zieleni lub żółci. Ważne są także różne możliwości wykończenia powierzchni od dającego efekt lustra polerowania po satynowanie.